Iiri tantsust

Iiri tantsust

Iiri tantsu tegi maailmas populaarseks 1994. aastal  Eurovisiooni vaheetteaste ”Riverdance”. Sellest sai alguse iiri show-tantsu areng kogu maailmas. Iiri tantsul on aga palju vorme. Ühest küljest tantsitakse nii pehmekinga- kui ka kõvakingatantse. Iirlaste pehmed sussid meenutavad veidi meie pastlaid. Iiri kõvakingad olid kunagi tugeva nahast või puidust tallaga kingad, mis kõlasid puitpõrandal. Tänaseks on kinga vorm muutunud ja ongi olemas spetsiaalsed iiri tantsu kingad, millel on veidi tõstetud nina ja selle nina all on fiiberklaasist mass, mis klõbiseb põrandal. Siiski kasutatakse mõnes iiri tantsu vormis endiselt ka tavalisi kõva tallaga kingi.
Iiri tantsul on ka erinevaid stiile, kuid neid kõiki ühendab ülakeha passiivsus ja jalgade ülim ekspressiivsus. Iiri tantsu võib tantsida kui võistlussporti. Üle maailma korraldatakse võistlusi ning see võistlusstiil on täiesti omaette tantsuvorm mida esitatakse peamiselt soolotantsuna. Võistluslikus stiilis on nii vabavormilisemad kui ka kindlavormilisemad set-tantsud. Levikult teisel kohal on ”Riverdance’i” ja ”Lord of the Dance’i” eeskujul iiri tantsust inspireeritud show-tants.
Peale selle on veel erienvaid vabamad stiilid. Muuhulgas näiteks séan nós mis on n-ö vana vormi soolo-stepptants ja set dancing ning ceili dancing, mis on mõelmad eri seltsksonnatantsu vormid.

Solas võistlusliku iiri tantsuga praegu ei tegele. Kuid see ei ole välistatud tulevikus. Pigem tantsime traditsioonilisi set-tantse ja uusloomingulisi show-tantse. Kuid meie repertuaaris on alati olnud ka seltskondlikud ceili-tantsud ja ka set dancing’ut proovime vahel. Üldiselt tutvume võimalikult palju iiri tantsu eri kihistustega ja tutvustame neid ka teistele.

Iiri tantsu taustast ja erinevatest vormidest on väga hästi eesti keeles kirjutanud Anneli Aasmäe 2002. aasta Postimehes https://www.postimees.ee/1957413/iiri-tants-sai-hoo-seebiselt-lauaplaadilt.