IIRI TANTSUST

Iiri tantsu tegi maailmas populaaseks 1994 Eurovisiooni vahe-etteastena üles astunud Riverdance debüüt. Sellest sai alguse iirishow tantsu areng kogu maailmas. Iri tantsul on aga palju vorme. Ühest küjest tantsitakse nii pehmekinga tantse kui ka kõvakinga tantse. Iiralste pehmed sussid meenutavad veidi meie pastlaid. Iiri kõvakingad olid kunagi tugeva nahast või puidust tallaga kingad, mis kõlasid puitpõrandal. Tänaseks on kinga vorm muutunud ja ongi olemas spetsiaalsed iir tantsu kingad, millel on veidi tõstetud nina ja selle nina all on fiiberklaasist mass, mis klõbiseb põrandal. Siiski kasutatakse mõnes iir tantsu vormis endiselt ka tavalisi kõva tallaga kingi.Iiri tantsu tegi maailmas populaaseks 1994 Eurovisiooni vahe-etteastena üles astunud Riverdance debüüt. Sellest sai alguse iirishow tantsu areng kogu maailmas. Iri tantsul on aga palju vorme. Ühest küjest tantsitakse nii pehmekinga tantse kui ka kõvakinga tantse. Iiralste pehmed sussid meenutavad veidi meie pastlaid. Iiri kõvakingad olid kunagi tugeva nahast või puidust tallaga kingad, mis kõlasid puitpõrandal. Tänaseks on kinga vorm muutunud ja ongi olemas spetsiaalsed iir tantsu kingad, millel on veidi tõstetud nina ja selle nina all on fiiberklaasist mass, mis klõbiseb põrandal. Siiski kasutatakse mõnes iir tantsu vormis endiselt ka tavalisi kõva tallaga kingi.

Solas võistlusliku iiri tantsuga hetkel ei tegele. Kuid see ei ole välistatud tulevikus. Pigem tantsime traditsionilisi set tantse ja uusloomingulisi show tantse. Kuid meie repertuaaris on alati olnud ka seltskondlikud ceili tantsud ja ka set dancingut proovime vahel. Üldiselt tuvume ja tutvustame ka teistele võimalikult laia valikut erinevaid iiri tantsu kihistusi.

Iiri tansu taustast ja erinevatest vormidest on väga hästi eesti keeles kirjutanud A. Aasmäe 2002. aasta Eesti Expressis https://www.postimees.ee/1957413/iiri-tants-sai-hoo-seebiselt-lauaplaadilt.