Treenerid
Treenerid
Britta Kaukver
Britta alustas oma iiritantsu teed 2010. aastal Solases ja alustas õpetamist 2014. Alates 2016. aastast on ta olnud Solase kunstiline juht. Britta varvastest ja kogemustepagasist tulevad Solase uued tantsud ja vanade meenutused. Britta on tantsukõrgharidusega tantsija ja koreograaf. Ta on lõpetanud Tallinna Ülikooli koreograafia osakonnas bakalaureuseastme ja Iirimaal Limericki ülikoolis iiri tantsu uuringute etnokoreoloogiaalase magistriõppe. Lisaks on Britta osalenud välismaistes iiri tantsu töötubades Soomes, Tšehhis, Saksamaal ja loomulikult ka Iirimaal. Tänu kooliõpingutele ja erinevatele koolitustele on Brittal hea ülevaade iiri tantsu arengust nii Eestis, Iirimaal kui ka maailmas. Ta on käinud iiri tantsust rääkimas ja tantsuvormi tutvustamas erivanuserühmadele eri koolides.
Peale trennide andmise, organiseerib Britta ka Solase igapäeva: trenne, esinemisi, töötube. Väljaspool Solast on Britta ka aktiivselt seotud ka rahvatantsuga – tantsib ise ja õpetab teisi ka.
Britta ise räägib nii: „Iiri tantsu juurde sattusin väga juhuslikult ja ilma eelnevalt mingeid suuri show’sid nägemata. Tasapisi aga maailm kasvas ja kasvas. Tänaseks on sellest tantsust ja natukene rahutute jalgade rakendusest saanud osake minust. Minu soov on pakkuda Eestis kvaliteetset ja võimalikult traditsioone austavat professionaalset iiri tantsu tantsimise ja õppimise võimalust. Tunnen, et iga aastaga jõuan sammukese sellele soovile lähemale, õppides ise, õpetades Solast, sõlmides tutvusi iiritantsijate ja tantsuõpetajatega ning tuues huvitavaid õpetajaid töötubadeks meie juurde. Kuid ennekõike on tants rõõm muusikast ja liikumisest ning sellepärast on see kättesaadav kõigile soovijatele!
Maria Krinal
Maria on väga staažikas Solase tantsija. Ta on Solases tantsinud alguses Tartus, siis mõnda aega enda veetud sõsarrühmas Pärnus ning nüüd juba mõned aastad sõidab ta igal laupäeval Pärnust Tallinnasse, et saada osa treeningust. Maria on ühtlasi võtnud enda kanda asendus- ja kaastreeneri rolli. Ta on sõbralik ja väga rahulik õpetaja, kes teeb kõik pisidetailid selgeks.
Maria on osalenud samuti erinevatel workshop’idel ja suvekoolides nii Eestis kui ka välismaal.
Ise räägib Maria nii: „Iiri tants jõudis kaudselt minuni juba 2001. aastal, kui olin 11aastane. Esimest korda jõudis Eestisse tantsu-show „Lord of the Dance”, mida mu vanemal vennal õnnestus vaatamas käima. Selle vaimustuse najal kinkis ta mulle jõuludeks VHS-kasseti, kus nimetatud lavastus peal oli. Aastaid ketrasin seda kassetti eest taha ja tagant ette, teades peast kõiki lugusid, tantse, kostüüme. Teismelisena unistasin, et saaksin seda stiili ise proovida, kuid olin veendunud, et Eestis pole võimalik seda teha.
Unistus täitus siiski 2009. aastal, kui läksin Pärnust Tartusse ülikooli. Kuna olen tegelenud eri tantsustiilidega 8aastasest peale, otsisin endale Tartuski tantsutrenni. Komistasin internetis väikse tagasihoidliku kuulutuse otsa, kus tantsuõpetaja Liina Bucht kutsus Tartu Lille Majja iiri tantsu proovitrenni. Ja sellest ajast peale on iiri tants minu elu oluline osa olnud. Alguses ehmatas ära tehnika (sest vaadates proffe tundub asi lihtne, eks) ja võttis veidi aega, enne kui asjale pihta sain. Aga suur vaimustus aitas edasi rühkida ja kui „pirnike põlema läks”, oli rõõm seda suurem. Aastate jooksul on jäänud sisse lühemaid ja pikemaid pause, kuid ikka ja jälle olen iiri tantsu juurde tagasi pöördunud. Minu jaoks on see stiil unikaalne ja seda ei saa millegi muuga võrrelda. Olen käinud end täiendamas iiri tantsu suvekoolis Prahas ja osalenud Soomes Helsingi feis’il. Samuti jääb kõigi nende aastate sisse lugematu hulk esinemisi eri kohtades üle Eesti. Mida rohkem seda harrastan, seda rohkem mõistan, kui vähe sellest stiilist tean, kuid kirg iiri tantsu vastu jääb alatiseks ja see on see, mis ajendab alati edasi minema.
Katre Merilaid
Sellel hooajal asub algajaid esimestel sammudel juhendama ka meie armas Katre! Katre on nii õppija kui ka õpetajana väga põhjalik ning oskab alati pakkuda nutikaid lahendusi.
Endast räägib Katre nii: “Midagi imeliselt võluvat, inspireerivat ja rahustavat on keldi mustrites, värvides ja iiri muusikas minu jaoks ammu olnud. Kui on vaja tööle keskenduda, on minu esimene valik Spotifys The High Kings. Kui pisik on sees ja trennikaaslane juhtub olema iiri tantsutrupi Solas juhendaja, siis ikka jõuad ühel hetkel trenni “lihtsalt vaatama”. Oma varbad ja südame andsin Solasele aastal 2011. Tol suvel käisime tantsuansambliga Sõprus Iirimaa võlusid ja kultuuri avastamas ning siis ei olnud ise katsetamisest enam pääsu. Naudin seda, kuidas iiri tants sunnib oma keha avastama ja lihaseid pingutama. Naudin väljakutset ja ilu, mida iiri tants pakub. Eesti rahvatantsu kõrval on see mõnus vaheldus, olles osalt sarnane ja samas hoopis midagi muud. Tantsuõpetajana on mul kogemust küll vähe, aga mulle meeldibki üheskoos teekaaslastega õppida Igapäevaelus keeleõpetajana on minu eesmärk oma kirega ka teisi nakatada, anda edasi põhi, mille peale igaüks saab juba ise oma maailma ehitada. Kogemustepagasis leidub peale iiri tantsu veel üle 20. aasta eesti rahvatantsu ning dokumendiks on tasku pistetud Ilma Adamsoni Tantsukooli lõputunnistus.”